Příběhy klimatické změny

Súdánská tráva zachraňuje dobytek v Kazachstánu

"Kvůli klimatickým změnám v našem okrese každoročně ubývá přirozených pastvin. Snížily se také výnosy obvyklých krmných plodin. Z tohoto důvodu se zemědělci v naší zemi stále častěji potýkají s úhynem dobytka. Abychom zachránili naše hospodářská zvířata, musíme používat nové přístupy k hospodaření. Na naší farmě jsme proto poprvé zaseli súdánskou trávu, abychom měli čím krmit náš dobytek," říká zemědělec Omarbek Umirbekov z okresu Ulytau v centrálním Kazachstánu. Více o projektu Arniky v Kazachstánu.

Vysychající Čad trápí i povodně

Djikoldingam Benoit je 56letý rybář, otec devíti dětí žijící v Miskiné (Čad). V roce 2022 přišel o veškerý svůj majetek během povodní. "Moje situace před povodní byla docela stabilní, dokud se můj dům, ve kterém nás bydlelo jedenáct, nezřítil. Organizace CARE nám poskytla hotovost, balíčky pro důstojné zajištění základních potřeb a mnoho dalších věcí. Za obdržené peníze jsem si koupil kánoi a rybářskou síť. Díky této investici opět uživím svou rodinu," vysvětluje Djikoldingam Benoît. 

Péče o zdroje pitné vody je nutná

"Každý rok pociťujeme větší nedostatek vody. Z pěti vrtů, ze kterých jsme dříve brali vodu, už je spoleh jen na dva. Ze tří studní zůstala funkční jedna. Museli jsme proto obnovit pramen na jedné ze vzdálených pastvin. Vyčistili jsme ho, postavili kolem altán a vysadili stromky. Teď má dobytek dostatek vody a pastevci mají místo k odpočinku," popisuje Gulnara Tašimova, vedoucí farmy nedaleko kazachstánského Žezkazganu, kde místním pomáhá organizace Arnika.


FoRS – České fórum pro rozvojovou spolupráci

Vladislavova 1460/12, 110 00 Praha 1

+420 774 736 700

kamila.muchova@fors.cz


Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.