Na Zemi probíhají zásadní změny klimatu, za které jsme spoluzodpovědní. Důsledky této situace dopadají na každého z nás, nejvíce však na obyvatele nejchudších zemí.

Jako 2. největší znečišťovatel v Evropské unii při přepočtu emisí CO2 na obyvatele a 22. ze 180 zemí světa urychlujeme změnu klimatu. Zároveň svými nízkými příspěvky do Zeleného klimatického fondu nedržíme slovo a nenaplňujeme své mezinárodní závazky. Pojďme to změnit! 

Koncem roku 2023 se na klimatickém summitu COP 28 budou řešit pravidla nového fondu na úhradu ztrát a škod. Ten má přispět ke klimatické spravedlnosti mezi rozvinutými a rozvojovými zeměmi. Buďme solidárnější.

Ukažme, že umíme držet slovo!

Vyzýváme vládu, aby přijala spoluzodpovědnost za změny klimatu i v nejzranitelnějších částech světa, postavila se #sodvahou za klimatickou spravedlnost v mezinárodních jednáních a zvýšila finanční příspěvky do klimatických fondů.


Proč podepsat výzvu

Je to fér

Klimatické změny mají větší dopad na chudé země. Patříme mezi rozvinuté státy, které svými emisemi historicky nejvíce urychlují změnu klimatu. Celkem 80 % nákladů vzniklých v důsledku dopadů klimatických změn ponesou ale ti nejzranitelnější –⁠ obyvatelé rozvojových zemí  (OSN).

Za změnu klimatu jsme spoluzodpovědní

Jsme 2. největší producenti emisí CO2 v Evropské unii v přepočtu na obyvatele, v EU nás předčí pouze Lucembursko (Světová banka). Celkově jsme na 22. místě ze 180 zemí světa.

Vyplatí se to

Včasné výdaje na klimatická opatření (např. obnovitelné zdroje, udržitelné zemědělství, vysazování lesů apod.) se vyplatí. Díky nim můžeme předejít řádově větším nákladům a škodám, které klimatický rozvrat způsobuje. V Keni by budování odolnosti vůči suchu mohlo ušetřit průměrně 1,7 mld. Kč ročně, když se započítají zamezené ztráty během 15 let oproti nákladům na pozdější nutnou humanitární pomoc (zdroj).

Česko je klimatickým dlužníkem

Česko ročně přispívá jen 3,75 % z částky, která na něj jako průmyslovou a bohatou zemi připadá (tzv. férový podíl podle HDP). Je nutné to začít měnit hned TEĎ.

Pomůžeme i sami sobě

Záplavy v Pákistánu nebo sucho a neúroda v Súdánu ovlivňují i nás. Klimafinance budují odolnost vůči klimatickým změnám a chrání nás před nestabilitou ve světě. Díky klimafinancím můžeme zmírnit i doprovodné dopady změn klimatu na společnost, jako jsou hladomory, ozbrojené konflikty či desítky milionů migrujících lidí.

Nestojí to moc

Navýšení ročního příspěvku na klimafinance o 75 mil. Kč znamená v přepočtu pouhých 7 Kč na 1 obyvatele ČR ročně. Začněme HNED.

"Na naší farmě jsme poprvé zaseli súdánskou trávu, abychom měli čím krmit náš dobytek," říká zemědělec Omarbek Umirbekov z okresu Ulytau v centrálním Kazachstánu. Číst dál

"Každý rok pociťujeme větší nedostatek vody. Z pěti vrtů, ze kterých jsme dříve brali vodu, už je spoleh jen na dva. Ze tří studní zůstala funkční jedna," popisuje Gulnara Tašimova, vedoucí farmy nedaleko kazachstánského Žezkazganu. Číst dál

Djikoldingam Benoit, otec devíti dětí žije v Miskiné (Čad). V roce 2022 přišel během povodní o dům a veškerý majetek . "Za obdržené peníze od organizace Care jsem si koupil kánoi a rybářskou síť. Díky této investici opět uživím svou rodinu," vysvětluje Djikoldingam Benoît. Číst dál

Partneři


FoRS – České fórum pro rozvojovou spolupráci

Vladislavova 1460/12, 110 00 Praha 1

+420 774 736 700

kamila.muchova@fors.cz

O nás

Jsme asociací 35 českých nevládních neziskových organizací a dalších neziskových subjektů, které se zabývají humanitární pomocí, rozvojovou spoluprací, globálním vzděláváním a informováním o těchto tématech. Snažíme se zlepšovat efektivnost a pozitivní dopady české i mezinárodní rozvojové spolupráce. Více na www.fors.cz.


Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.


Projekt "Návrat k hodnotově orientované zahraniční politice: Advokační kampaň za zvýšení příspěvků české vlády na rozvojovou spolupráci, humanitární pomoc, podporu demokracie a lidských práv v zahraničí a na klimafinance pro rozvojový svět" realizuje České fórum pro rozvojovou spolupráci (FoRS) společně s Asociací pro mezinárodní otázky (AMO) a Asociací pro podporu demokracie a lidských práv (DEMAS)